Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Руски математик се отказа от 1 милион долара

Преди четири години, д-р Перелман, които живее в нищета, отказа да приеме награда от Международния математически съюз

bgfactor.org

Руският математик Григорий Перелман, който е удостоен с награда от един милион долара (666 000 лири) за това, че е намерил решение на един от най-сложните математически проблеми, заяви , че не иска парите.

44-годишният д-р Перелман, когото мнозина смятат, за един от най-умните хора в света, живее с майка си в Санкт Петербург в почти празен апартамент.

Съседката му Вера Петровна, разказва пред британски журналисти,  че когато влязла в апартамента на Перелман била шокирана. Според Петровна в дома на математика нямало нищо освен маса, столове и легла със замърсени матраци, останали от предишните собственици на апартамента, които злоупотребявали с алкохол.

Преди четири години, д-р Перелман отказа да приеме престижната награда от Международния математически съюз. "Аз не се интересувам от пари или слава. Не искам да гледат на мен като на животно в зоологическата градина", коментира решението си учения и допълва: "Аз имам всичко, което ми трябва".

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!