Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Последно повикване за Горанов

Васил Божков, един от изявените представители на първите мутренски времена, първите, щото вече сме във вторите мутренски времена, вика в едно интервю, че България се управлявала от хунта. „Да ви кажа честно, докато не ми се случи това нещо, аз не го вярвах. Виждах разни неща, но не вярвах, че това е истина…“

Да, човек докато не го изпита на задника си… Видял е зор, за да му се стори ОАЕ „правова държава“. Божков, „един от най-опасните българи в историята след 1989 година“ (Гешев).

Става много интересно, когато едрите мутри, така наречените криминални авторитети, се скарат. Всъщност, Борисов не е бил никога сред криминалните авторитети от рода на Маджо, Маргините, Илиеви… Бил е от дребните мутри, „сервитут“, както го нарече в невежеството си Слави Бинев, друг виден интелектуалец от мутренските среди. Но палачинката се обърна и, както казват поетите, последните станаха първи.

Когато се казва хунта обаче нещата трябва да се изясняват. Защото на испански хунта (junta) означава събрание, комитет, административен съвет… Така се наричат различни органи на държавното управление. Което означава, че доколкото е управление, ГЕРБ наистина е хунта в испанския смисъл на думата.  Но на мен ми се струва, като наблюдавам процесите в държавата, че вървим и към хунта в гръцкия смисъл, ако ме разбирате. Е, няма полковници, но пък има генерал. Повечето хунти се водят от генерали – Франко, Пиночет… Обаче нашата хунта има един голям проблем: каудильо е много бъзлив, хем му се иска, хем не му стиска. И се получава една «мека» хунта. А спрямо левите е не само мека, ами направо приятелска. А знаете полковниците в Гърция…

Всъщност, то твърда хунта не е и нужна. Съзнателно или по инстинкт българската политическа класа съсипа армията, корумпира полицията, маргинализира  интелигенцията, компрометира гражданското общество, монополизира медиите… Няма протест и няма откъде да дойде, нито кой да го поведе.

Друго е по-важно в това интервю. Божков хвърля светлина по въпроса кой е виновен за несъбраните 500 млн. данъци от лотариите му.

„Аз, вика, с Комисията по хазарта не съм имал никога контакти. Всичките ми контакти по този бизнес са били с Влади Горанов лично. Имам безброй доказателства… Единствено с него. Аз с комисията не съм имал контакт. Той не е разрешавал контакт с комисията…“

Горанов не е разрешавал?!

И  защо, бе, джанъм?

Както и да четем тези редове, от тях става ясно, че Божков е доен лично от Влади Горанов. В думите на хазартния бос има тънък намек за дебели пачки. Никаква комисия по хазарта няма отношение. Дали Горанов е доил в полза и на Борисов, можем само да се досещаме. Но е факт, че Борисов отново ще го прикрие:

„Пред мен Владислав Горанов никога не е твърдял, че не познава Васил Божков. Напротив – многократно се е виждал с него като представител на най-големия хазартен оператор. Аз съм му казал – днес като мине законът в парламента, да излезе и да се обясни.“

Да се обясни! Думата „оставка“ не се споменава дори и в условна форма. Напротив, вината е прехвърлена към ДКХ: „Това, че комисията не е спазвала закона… Всички вече са обвиняеми…“

Няма вариант, в който министър Горанов да не е бил наясно колко плащат фирмите на Божков и защо. Нито пък има вариант това да е самоволно решение на подчинената му ДКХ. Не е по силите на един чиновник като шефа на ДКХ пет години да прикрива далавера за стотици милиони лева.

Още през февруари, когато се разбра, че лотарията на Божков не е внесла в хазната над 500 млн. лв. данъци, написахме, че вината за това е на Горанов и той трябва да понесе отговорността: „Ако премиерът и този път не му поиска оставката, това може да означава две неща: не иска или не може. Не може, защото Горанов е от онези министри в правителството, които са квота на един корпулентен бизнесмен. Или не иска, защото заниженото облагане на фирмите на Божков е ставало с неговото знание и съгласие. Този род далавери са в компетенциите единствено на премиера. Подобно на далаверата в Лукойл…“

Тогава Горанов не подаде оставка. Не му беше поискана, дори и намек нямаше за отговорност. Сега Божков заявява, че е контактувал единствено с него. Значи tête à tête са решавали проблемите на хазарта. Въпросите, де, щото проблеми не е имало, всичко си е вървяло като по мокро кадифе – Божков си е плащал, Горанов си е затварял очите за икономисваните стотици милиони от данъци. Представяте ли си какви суми са кеширани?! Аз нямам това въображение…

Божков обяснява как действат новите мутри. Захапката им е желязна. Защото за разлика от старите мутри, които идват с бухалки, тези идват с прокуратура, ДАНС и НАП. И ясното послание: „Ще решим проблема, трябва да ни плащаш!“

Много гафове преживя Горанов. Дали ще преживее и този?

Горанов оцеля след безпрецедентна хакерска атака срещу НАП, при която бяха източени личните данни на 5 млн. български граждани. Огромен гаф, политическата отговорност за който трябваше да понесе министърът на финансите. Нищо подобно. Не само Горанов оцеля, но дори и шефката на НАП не загуби поста си.

Влади Горанов оцеля необяснимо и при другия голям гаф – разкритието, че живее в луксозен апартамент, без да плаща наем. По жилищни въпроси изгоряха важни гербаджии като министърът на правосъдието Цецка Цачева и вторият човек в партията Цветанов. Но Горанов отново оцеля. Борисов каза само: „Той е голям човек. След като си го е писал в декларацията, да излезе и да обясни.“

И тогава обясни, и сега обясни…

Междувременно стана ясно, че Горанов е назначил сина на хазяина си Сариев в Министерството на финансите.

Горанов се отърва без драскотина и от гафа със субсидиите. В разгара на популистката кампания на ГЕРБ по намаляването на субсидията за политическите партии на един лев, се оказа, че за  2018 г. МФ е раздало на партиите над 6.5 млн. лв. повече, отколкото е трябвало да получат. „С премиера преценихме, че няма нужда да подавам оставка заради субсидиите. Грешката е техническа, не политическа…“

Изобщо „Вечната Амбър“. Аналогията накуцва, разбира се, но то коя аналогия не накуцва? И вечната Амбър накрая слиза от сцената. Както е рекъл още Сенека, „Вечного нет ничего, да и долговечно тоже немногое.“ Защо го е рекъл на руски не знам…

„Нищо не е свършило докато не свърши.“

Горанов засега остава на министерския стол. Явно е много важен, за да бъде даден курбан на приказките на един разследван. Във всеки случай няма да се оттегли по повод скандала с Божков. Защото това ще означава признание, че го е доил. Че са го доили, по-точно. Така или иначе, в този скандал наравно, ако не и повече, е замесен и Борисов. Но може да се потърси благовиден повод да се оттегли и да не тежи повече на правителството. Например намаляването на ДДС за някои бизнеси. Горанов бил категорично против. Като е против, рекъл Борисов, да си подава оставката. Чудесен повод младежът да се оттегли достойно, по принципни съображения, а не с подозрение за едри далавери. Всъщност, той отдавна вече не е младеж и трябва да си намери друго оправдание…

Струва ми се, че това е последното повикване за Горанов. И той трябва да се отзове. Защото следващия път може да бъде повикан и Борисов заедно с него. Прекалено прозрачно стана, че двамата въртят някакви, нека ги наречем игри, защото за далавери нямаме доказателства.

Тони Филипов, д-р

https://www.reduta.bg/

Източник/ци: https://svobodnoslovo.eu

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!