В първите 20 дни се очакват по-малко валежи и средни дневни температури с 1, 2 градуса над нормата
Чувствително захлаждане последната седмица
През октомври средните минимални температури са между 4 и 9 градуса, а средните максимални - между 16 и 21 градуса. Валежите за месеца с количества от 30 до 60 л/м2. Валежните периоди са в края на първата десетдневка и началото на втората десетдневка, през третата десетдневка - от 20 до 27 октомври.
Тази година през първата и втората десетдневка от октомври се очакват по-малко валежи и средни дневни температури с 1, 2 градуса над нормата.
Месецът ще започне със слънце и температури в населените места от 22 до 28 градуса. От 5 до 10 октомври се очакват дъждове, с максимални температури между 17 и 24 градуса. Повече валежи, 10-20 л/м2, се очакват над западната половина от страната.
В началото на втората десетдневка есента тихо ще стъпва по полята. От 11 до 13 октомври мъглите в сутрешните часове ще бъдат често явление, а по Черноморието ще се стелят ниски облаци. Ще бъде по-хладно с дневни температури от 12 до 16 градуса.
От 14 до 20 октомври ще бъде предимно слънчево и сравнително топло с температури до 20 до 25 градуса. Ще бъде подходящо за туризъм във високите части на планините.
През третата десетдневка се очакват повече валежи и чувствително захлаждане с валежи от сняг по високите полета и в планините.
От 23 до 25 се очакват валежи от 20 до 30 л/м2, повече в западните и в централните райони. По високите западни полета ще вали дъжд и сняг, а в планините сняг.
След краткотрайно спиране на валежите, от 27 октомври от север ще се спуска по-студен и влажен въздух. В периода 28 до 29 октомври се очакват валежи от дъжд и сняг, с чувствително понижение на температурите.
Повече по количество ще бъдат валежите в Северна България. Средните максимални температури в населените места се очаква да бъдат от 8 до 13 градуса.
От 30 до 31 октомври краткотрайно ще се затопли. В началото на ноември нова порция студен въздух ще достига до Балканите с валежи от дъжд и сняг.
Геопрогноза
Слаби геомагнитни бури в северните ширини
Месецът ще започне със слаба геомагнитна активност. Временно от 5 до 6, от 11 до 13 и от 20 до 24 октомври геомагнитната активност ще се повиши, като на Балканите не се очакват магнитни бури.
От 11 до 13 октомври ще има условия за слаби геомагнитни бури в северните ширини.
От 14 до 19 число от месеца и след 24 октомври земното магнитно поле ще се успокои и през повечето дни ще бъде спокойно. А октомври е месецът на Златната Есен. Лятото вече е позабравено, а зимата е все още далече. През този месец най-често господства антициклоналния тип време - нощите са хладни, а през деня е слънчево и топло. Средноденонощните температури постепенно се понижават от 15, 17 градуса в началото на месеца до 7, 10 в края. Въпреки че денят също намалява в топли и слънчеви дни, максималните температури често превишават 20 градуса.
Народна метеорология
Слънце на Петковден – лоша зима
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание. За юни народната метеорология гласи:
Южен вятър през октомври предвещава скорошен сняг. Ако на Петковден (14 октомври) времето е добро, на Димитровден ще е лошо. На този ден, ако грее слънце, зимата ще е лоша. Каквото е времето на Димитровден (26 октомври), такова ще бъде по Коледа. Ако вали, ще вали и на Гергьовден.